-
Tytuł:
Postępowanie upadłościowe dewelopera prowadzone w oparciu o znowelizowane przepisy prawa upadłościowego i naprawczego
- Kategoria: Prawo
- Cena: 719 + VAT PLN Teraz: 599 + VAT PLN
- Termin: 2013-03-11 - 2013-03-11
- Miejsce: Warszawa / mazowieckie
- Organizator: LexisNexis Polska Sp. z o.o.
Seminarium prowadzone w formie panelu wykładowo-dyskusyjnego przy wykorzystaniu przygotowanej przez wykładowcę prezentacji.
Opis i podstawa prawna:
Poruszone zostaną zagadnienia z przepisów prawa upadłościowego i naprawczego (ustawa
z 28.02.2003 roku, tekst jednolity Dz. U. nr 175 z 2009 roku, poz. 1361) z uwzględnieniem zmian obowiązujących od 29.04.2012 roku, a wprowadzanych ustawą z 16.09.2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz. U. 2011 nr 232, poz. 1377).
Cel i założenia programowe:
Ustawą z 16.09.2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (zwana dalej ustawą deweloperską) ustawodawca wzbogacił w prawie upadłościowym i naprawczym katalog postępowań odrębnych o przepisy postępowania upadłościowego wobec deweloperów (art. 4251 – art. 4252 puin). Celem postępowań odrębnych jest dokonanie pewnych modyfikacji ogólnych zasad przeprowadzenia postępowania upadłościowego w sytuacji, gdy pewne doniosłe kwestie o charakterze społecznym uzasadniają zastosowanie specyficznych warunków. Szczególne potraktowanie problematyki upadłości deweloperów jest ze wszech miar słuszne i pożądane, jednak uchwalone przepisy o upadłości deweloperów są dyskusyjne i nasuwają wiele poważnych wątpliwości.
Proponowane szkolenie pozwoli uczestnikom zapoznać się z zaproponowanymi zmianami przepisów dotyczących prowadzenia postępowań upadłościowych wobec deweloperów.
Z uwagi na poważne kłopoty interpretacyjne zapisów ustawy zaproponowane zostaną rozwiązanie pozwalające na ustalenie kryteriów przebiegu takiego procesu z uwzględnieniem interesu tak nabywców lokali mieszkalnych, pozostałych wierzycieli upadłego w tym zabezpieczonych rzeczowo na majątku upadłego, jak i samego dewelopera.
Szczegółowy program szkolenia:
1. Zasady i schemat przebiegu postępowania upadłościowego dewelopera na podstawie dotychczasowego brzmienia przepisów prawa upadłościowego
i naprawczego.
- początek procesu oraz formy zakończenia postępowania upadłościowego;
- podstawowe etapy postępowania upadłościowego obejmującego likwidacje majątku masy upadłości oraz postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu;
- rola syndyka masy upadłości, nadzorcy sądowego i zarządcy w kontekście skutków ogłoszonej upadłości wobec osoby upadłego i jego majątku;
- pojęcie masy upadłości i składników wyłączonych z masy;
- procedura wyłączenia z masy upadłości mienia nienależącego do majątku upadłego;
- status prawny rzeczy, wierzytelności i innych praw majątkowych przeniesionych przez upadłego na wierzyciela w celu zabezpieczenia wierzytelności;
2. Pozycja wierzycieli zabezpieczonych rzeczowo na majątku upadłego – restytucja prawa odrębności w prawie upadłościowym i naprawczym:
- znaczenie zabezpieczeń rzeczowych z punktu widzenia oceny możliwości zaspokojenia wierzycieli i pokrycia kosztów postępowania upadłościowego;
- skutki sprzedaży tego typu składników masy;
- podział funduszy pochodzących ze sprzedaży składników obciążonych rzeczowo ze szczególnym uwzględnieniem zaspokojenie wierzycieli zabezpieczonych hipotecznie;
- pierwszeństwo w zaspokojeniu;
- techniczny sposób kontroli przygotowanego planu podziału.
3. Przesłanki przeprowadzenia odrębnego postępowania upadłościowego wobec dewelopera. Przewidywane kierunki przebiegu postępowania i formy jego zakończenia.
4. Skutki ogłoszenia upadłości dewelopera w stosunku do jego majątku i zobowiązań. Pojęcie masy upadłości i osobnych mas upadłości – kryteria i tryb wyodrębnienia poszczególnych mas upadłości.
5. Rola syndyka masy upadłości, nadzorcy sądowego i zarządcy w kontekście skutków ogłoszonej upadłości wobec dewelopera i jego majątku. Nowe obowiązki syndyka i zarządcy w zakresie kontynuacji przedsięwzięcia deweloperskiego.
6. Zgromadzenie nabywców jako nowy organ postępowania upadłościowego. Tryb powołania, kompetencje, treść i zasady podejmowania uchwał oraz wzajemne relacje z innymi organami postępowania upadłościowego (syndykiem, sędzią komisarzem, radą wierzycieli, zgromadzeniem wierzycieli).
7. Tryb zaspokojenia wierzycieli dewelopera w postępowaniu upadłościowym – pozycja nabywców lokali mieszkalnych w kontekście możliwości zaspokojenia kosztów postępowania upadłościowego, należności pracowniczych, wierzycieli zabezpieczonych rzeczowo na majątku upadłego oraz pozostałych wierzycieli upadłego.
8. Podsumowanie i wnioski de lege ferenda.
Koszt uczestnictwa jednej osoby w szkoleniu wynosi 599 PLN +23% VAT (736,77 PLN brutto) przy rejestracji na 14 dni przed terminem szkolenia.
W razie zgłoszenia w okresie krótszym niż 14 dni koszt szkolenia dla jednej osoby wynosi
719 PLN +23% VAT (884,37 PLN brutto).
Szczegółowe informacje:
LexisNexis Polska Sp. z o.o.
tel.: 22 572 95 61
e-mail:
Więcej na stronie organizatora: