-
Tytuł:
Ocena wypłacalności kontrahenta z punktu widzenia właściwego zabezpieczenia umów handlowych
- Kategoria: Prawo
- Cena: 839 + VAT PLN Teraz: 699 + VAT PLN
- Termin: 2013-02-14 - 2013-02-14
- Miejsce: Warszawa / mazowieckie
- Organizator: LexisNexis Polska Sp. z o.o.
Opis i podstawa prawna:
Poruszone zostaną zagadnienia z prawa upadłościowego i naprawczego z uwzględnieniem zmian wprowadzanych ustawą z 5.12.2008 roku i 6.03.2009 roku.
Seminarium prowadzone w formie panelu wykładowo -dyskusyjnego adresowane jest do:
- przedsiębiorców oraz kadry zarządzającej i nadzorczej;
- prawników i ekonomistów;
- pracowników odpowiedzialnych za zawieranie umów handlowych, oceniających ryzyko ich realizacji oraz zajmujących się windykacją należności,
- oraz wszystkich pragnących poznać najważniejsze informacje dotyczące tego typu problematyki.
Cel i założenia programowe:
Obserwowane trudności w utrzymaniu płynności finansowej wymagają od każdej firmy, właściwej oceny wypłacalności kontrahentów na etapie zawierania z nimi umów oraz oceny stanu finansowego dłużnika, z punktu widzenia zapewnienia skutecznej windykacji wymagalnych należności.
Jednym z aktów prawnych poruszających tego typu zagadnienia jest Prawo upadłościowe
i naprawcze, które w ramach przeprowadzonej kompleksowej nowelizacji (ustawa z 6.03.2009 roku), należy traktować jako regulację prawną pozwalającą podjąć próbę rozwiązania sytuacji kryzysowej niewypłacalnych lub też zagrożonych niewypłacalnością przedsiębiorców oraz dochodzenie roszczeń od takich podmiotów.Przedmiotem szkolenia będzie omówienie prawnej i praktycznej problematyki, związanej z oceną wypłacalności przedsiębiorców.
W programie proponowane jest więc przybliżenie instytucji upadłości w kształcie poprawionej ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, pozwalającej skuteczniej przerwać okres narastania długów, łagodzić skutki społeczne tym spowodowane, umożliwić wierzycielom równy udział w zaspakajaniu się z majątku dłużnika oraz eliminować słabe i nieuczciwe podmioty gospodarcze. Wskazane zostanie, jak wierzyciel winien zachowywać się w toku postępowania upadłościowego, aby skutecznie sterować i kontrolować jego przebiegiem.
Z dużym naciskiem zaakcentowane zostaną informacje związane z prawidłową oceną zachowania się dłużnika w razie zaistnienia okoliczności wskazujących na jego niewypłacalność. Znajomość tej problematyki pozwoli we właściwy sposób ocenić poziom wypłacalności danego podmiotu, celem zminimalizowania ryzyka handlowego.
Przepisy prawa upadłościowego i naprawczego pozwalają w wielu wypadkach odtworzyć wyprowadzony majątek upadłego przedsiębiorcy oraz dochodzić zaspokojenia zobowiązań, bezpośrednio z majątku osób zarządzających niewypłacalnymi dłużnikami. Omówione zostaną więc również skutki prawne związane z odpowiedzialnością reprezentantów przedsiębiorców za długi przedsiębiorstwa.
Przedstawiona w ramach tego szkolenia problematyka, pozwoli wierzycielom poprzez odpowiednią weryfikację kontrahentów jeszcze na etapie zawierania umów oraz aktywne, odpowiedzialne uczestnictwo w procesach, decydować nie tylko o losach posiadanych należności ale i o losach dłużnika, a przez to i swojej firmy.
Szczegółowy program szkolenia:
I. WŁAŚCIWA OCENA STANU WYPŁACALNOŚCI KONTRAHENTA, TO BEZPIECZNY SPOSÓB ZMINIMALIZOWANIA RYZYKA HANDLOWEGO ORAZ ZAPEWNIENIE SKUTECZNEJ WINDYKACJI WIERZYTELNOŚCI
1. Postępowania upadłościowe i naprawcze gwarantem bezpieczeństwa obrotu gospodarczego - istota upadłości oraz ich miejsce w gospodarce rynkowej.
2. Obserwacja zachowań dłużnika z punktu widzenia oceny jego wypłacalności.
3. Skutki prawne niezłożenia przez dłużnika w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości
i płynące stąd możliwości dla wierzycieli. Odpowiedzialność reprezentantów dłużnika za nieterminowe złożenie wniosku o upadłość ze szczególnym uwzględnieniem zasad orzekania
w trybie art. 373 i nast. Puin zakazu prowadzenia działalności gospodarczej.
II. WIERZYCIEL W POSTĘPOWANIU UPADŁOŚCIOWYM - UPRAWNIENIA I KORZYŚCI
1. Wniosek o ogłoszenie upadłości - uprawdopodobnienie wymaganych prawem przesłanek.
2. Skutki ogłoszenia upadłości zmierzające do jak najpełniejszego odtworzenia majątku dłużnika.
3. Wierzyciel skutecznie kierujący tokiem postępowania upadłościowego. Indywidualne możliwości i rola rady wierzycieli.
4. Procedura dochodzenia wierzytelności w toku postępowania upadłościowego (zgłoszenie wierzytelności, kontrola listy wierzytelności oraz planów podziału). Pozycja wierzytelności zabezpieczonych rzeczowo.
Koszt uczestnictwa:
699 PLN +23% VAT przy rejestracji na 14 dni przed terminem szkolenia.
839 PLN +23% VAT - w okresie krótszym niż 14 dni
Szczegółowe informacje:
LexisNexis Polska Sp. z o.o.
tel. 22/ 572 95 61
e-mail:
Więcej na stronie Organizatora: