-
Tytuł:
Hipoteka jako zabezpieczenie wierzytelności
- Kategoria: Prawo
- Cena: 650 PLN Teraz: 550 PLN
- Termin: 2010-04-08 - 2010-04-08
- Miejsce: / mazowieckie
- Organizator: LexisNexis Polska Sp. z o.o.
Cel szkolenia:
Celem szkolenia jest zapoznanie słuchaczy z prawną problematyką przebudowy ustroju ksiąg wieczystych w zakresie hipoteki , wprowadzoną ustawą z dnia 29 czerwca 2009 r,( Dz. U. Nr 131, poz,.1075). Zostaną omówione zmiany i nowe rozwiązania zmierzające do uelastycznienia i efektywności hipoteki dla uczestników rynku oraz obawy, co do skutków wprowadzenia ich w życie z punktu widzenia równowagi między interesem dłużników i wierzycieli hipotecznych. Nowela zawiera blaski, ale też i wiele cieni.
Osoby docelowe:
Szkolenie skierowane jest do prawników praktyków zajmujących się problematyką wieczystoksięgową, prawem bankowym, pracowników banków zajmujących się udzielaniem kredytów i ich hipotecznym zabezpieczeniem.
Prowadzący:
Dr H. Ciepla - sędzia Sądu Najwyższego w st. spoczynku . Prowadzi działalność dydaktyczną w Wyższej Szkole Handlu i Prawa w Warszawie, Krajowej Szkole Sądownictwa, w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Wieloletni wykładowcą na szkoleniach organizowanych dla sędziów, radców prawnych, adwokatów i notariuszy. Jest współautorem komentarzy do kodeksu cywilnego, kodeksu rodzinnego i kodeksu postępowania cywilnego.
Program szkolenia:
A. Przedmiot hipoteki
- nieruchomości, udział we współwłasności
- użytkowanie wieczyste
- własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego
- spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego
- prawo do domu jednorodzinnego
- wierzytelność zabezpieczona hipoteką ( subintabulat)
B. Rodzaje hipoteki
1. Ustanowienie hipoteki podstawa wpisu i opłata od wpisu hipoteki
2. Ustanowienie hipoteki zabezpieczającej kredyt bankowy
3. Zaspokojenie wierzyciela hipotecznego
4. Wygaśnięcie hipoteki
C. Zmiany wprowadzone ustawą z dnia 26 czerwca 2009 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz innych ustaw ( Dz.U. Nr 131, poz.1075).
Zasadnicze zmiany systemowe :
- rezygnacja z podziału na hipotekę zwykłą i kaucyjną, w związku z czym uchylono w całości przepisy rozdziału 2 i art.111 u.k.w.h., stanowiący kiedy hipoteka przymusowa ma charakter hipoteki kaucyjnej;
- dopuszczalność zabezpieczenia jedną hipoteką kilku wierzytelności banku np. kilka kredytów lub kredyt wraz z odsetkami (wymagalnymi i przyszłymi) tego samego wierzyciela lub kilku, którzy uczestniczą w finansowaniu wspólnego przedsięwzięcia, którego jednak nie definiuje.;
- hipoteczne zabezpieczenie roszczeń ubocznych mieszczących się w sumie hipoteki, a więc odsetki o stałej i zmiennej stopie, koszty postępowania i inne roszczenia o świadczenia uboczne wymienione w dokumencie stanowiącym podstawę wpisu hipoteki ( art.69 u.k.w.h.).
- rezygnacja z domniemania istnienia wierzytelności zabezpieczonej ( uchylono art.71 u.k.w.h.).
- odstąpienie od nierównego traktowania hipotek zabezpieczających spłatę kredytu udzielonego na budowę domu mieszkalnego w stosunku do innych hipotek obciążających nieruchomość ( zmiana art.76 ust.1 i ust.4 u.k.w.h.).
- wyłączenie rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych w stosunku do wierzytelności zabezpieczonych hipoteką ( uchylono art.80 u.k.w.h.).
- rezygnacja z zasady posuwania się hipoteki ( dodanie oddziału 5 pt: Rozporządzanie opróżnionym miejscem hipotecznym art.1011-10110 u.k.w.h.).
- skutki wyodrębnienia nieruchomości z nieruchomości obciążonej hipoteką
- rezygnacja z domniemania istnienia zabezpieczonej wierzytelności
- ważność umowy w przypadku nadzabezpieczenia, roszczenie właściciela o zmniejszenie sumy hipoteki,
- administrator hipoteki
D. Orzecznictwo
Koszt uczestnictwa jednej osoby w szkoleniu wynosi:
550 PLN przy rejestracji do 23 marca 2010 r.,
650 PLN przy rejestracji po 23 marca 2010 r.
Cena obejmuje:uczestnictwo w szkoleniu, komplet materiałów seminaryjnych, lunch, napoje.
Uczestnicy otrzymają certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu.
Cena nie obejmuje zakwaterowania.
Szczegółowe informacje:
Karolina Lewandowska
tel. +48 (0) 22 572 95 18
Więcej informacji na stronie: